Plastiku już jest mnóstwo, ziemia sobie z tym nie radzi. Cywilizacja zabrnęła za daleko w uproszczeniu ludziom życia. Wycofanie się jest niemożliwe. Jedynym sensownym wyjściem wydaje się recykling tego, co już wytworzone. Dlatego współczesna ekologia z tworzywem PCR może stanąć ramię w ramię w walce o lepszą przyszłość planety.
Proces powstawania PCR
Droga zaczyna się od Ciebie jako zwykłego konsumenta – od tego, co wybierzesz ze sklepowej półki, jak to zużytkujesz i gdzie wyrzucisz opakowanie, np. kubek po jogurcie czy butelkę po wodzie. Jeśli postąpisz odpowiedzialnie (plastikowy pojemnik bez zawartości umieścisz w żółtym worku przeznaczonym do segregacji), odpad trafi do recyklingu.
- Najpierw segreguje się plastikowe opakowania, które zostały zużyte: butelki, worki, blistry.
- Odpady poddaje się myciu, obróbce i granulowaniu.
- Granulat służy do wytworzenia (metodą wtrysku bądź rozdmuchu) nowych opakowań, butelek czy innych użytecznych przedmiotów i elementów.
W jaki sposób jest to ekologiczne, skoro znowu tworzy się plastik?
Sposób można nazwać ekologicznym, bo zużywa się to, co i tak już jest wytworzone – nie produkuje się kolejnych plastików, tylko przerabia stare. I to jest najlepszy w tym momencie zabieg na powstrzymanie degradacji środowiska – zastopować produkcję nowego plastiku.
Tworzywa PCR są tym bardziej korzystne, że stosuje się proces ich przerabiania w ciągłym obiegu – po kolejnym użyciu znów mogą (i powinny) podlegać recyklingowi (do około 7 razy).
PCR – nie bez wad, ale…
- PCR to świetne wyjście, w obecnej chwili jednak mało dostępne (drogie i skomplikowane) dla branży spożywczej. Przeszkodą są normy czystości – granulat musi pochodzić ze ściśle wyselekcjonowanych odpadów z opakowań żywności, by po recyklingu mógł znów mieć z nią kontakt.
Ale: wciąż dużo zyskują na tym rozwiązaniu inne branże: samochodowa (części), gospodarki domowej (elementy urządzeń), ogrodnicza (doniczki), komunikacyjna (elementy wyposażenia, np. siedzenia w środkach lokomocji), tekstylna (ubrania) itp.
- Ważnym ograniczeniem jest trudność w uzyskaniu odpowiedniej jakości PCR do konkretnego zastosowania, co wynika z mieszania opakowań do recyklingu.
Ale: istnieje potrzeba powstania wielu produktów, których konkretna jakość nie ma tak dużego znaczenia (ozdoby, opakowania, które i tak się wyrzuca po rozpakowaniu np. gadżetów, zabawek).
- Kolejnym, choć mniej istotnym problemem jest ograniczona kolorystyka.
Ale: w dobie większej świadomości o niszczejącym środowisku priorytetem wielu klientów jest ekologiczne rozwiązanie produkcji, a nie wygląd opakowania.
Wdrażanie produkcji PCR w firmie
Mniejsze firmy czy duże przedsiębiorstwa muszą (i zwykle chcą) podążać za potrzebami nie tylko pojedynczego klienta, ale także globalnymi. Obecnie taką ogromną potrzebą jest dążenie do zrównoważonego rozwoju – zaspokojenie wymagań społeczeństwa, nie szkodząc przy tym środowisku.
Nasza firma pomaga innym w tym zakresie – zajmujemy się tym, by maszyny do przetwórstwa tworzyw sztucznych z powodzeniem dawały opakowania z recyklingu, takie jak R-PET i R-HDPE, R-PP.